Eskişehir Mezar Bakımı

Mezar Bakımı, Vefat ederek hakkın rahmetine kavuşan bir yakınımızın kabrini ziyaret ettiğimiz zaman oldukça duygulanırız. Kuru bir toprağın altında yatan, yıllarca sırt sırta verdiğimiz yakınımızın toprak altında olduğunu bilmemiz, her kabir ziyaretinde bizi duygulandırmaktadır. Ancak vefat eden yakınımıza vefamızı göstermek amacıyla mezarını her ziyaret ettiğimizde çiçek götürmek yerine artık senenin 12 ayında da yeşillikler içerisinde bulunması sağlamak daha güzel olacaktır. Bu amaçla mezarlığın bakımı küçük ve pratik yapılacak işlerle sağlanabilmektedir. Bunun için öncelikle kabre uygun peyzaj mimarisi sağlanmalı ve toprak anatomisine uygun olarak uzun süre dayanacak çiçek ve fidan dikimi işlemi gerçekleştirilmelidir.

 
Mezar Bakımında Mermerlendirme İşlemi
Vefat eden yakınımızın öncelikle ziyaretlerde rahatlıkla bulunması amacıyla bir kısım mermerleme işlemi yapılmaktadır. Bu mermerlendirme işlemi dini ritüeller doğrultusunda yapılmalı. kabrin 4 köşesi mermerle çevrilmeli ancak üstü açık olmalıdır. Mezar bakımında mermerle çevirme işlemi yapıldıktan sonra mermerin üzerine vefat eden kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve ölüm tarihi yazılmalı ve mezar bakımı yönünden bu yazılar siyah boya ile belli aralıklarla tekrardan yazının kaybolmaması amacıyla tekrardan yazılmasında fayda vardır.
 
Mezar Bakımında Fidanlandırma ve Çiçek Ekimi
Vefat eden her insanın mezarının yanı başına bir çam ağacı dikilmesi halinde o kişinin amel defteri hayır yönünden kapanmaz.
Bu nedenle o ağaç dünyada durduğu müddetçe kesinlikle ama kesinlikle atmosfere, kuşlara, karıncalara yuva ve besin olacağından dolayı hayra vesile olur. Bu nedenle mezar bakımı yapılırken kabrin yanına bir ağaç dikilmelidir. Akabinde ise mermerle çevrili olan kabrin ortasında bulunan toprağa uzun süreli dayanıklı olan çiçekler ekilmelidir. Ekilecek bu çiçekler peyzaj bakımından güzel bir görüntü oluşturmakla birlikte mezara yemyeşil bir görüntü kazandıracaktır. böylelikle mezarın güzel bir koku yaydığı ve hayatın her döneminde farklı renklerde olması sağlanacaktır.
 
Mezar Bakımı Hizmetleri
Zamanın gelişmesi ile aile büyüklerine son vazifeyi gerçekleştirmek amacıyla bir kısım mezar hizmetleri ortaya çıkmıştır. Bu mezar hizmetleri sayesinde ekilen çam ağacının sulanması ve yeşermesi sağlanmaktadır. Hakeza kararan mermerin zamanla tekrardan beyazlaştırılması amacıyla burada çalışan görevliler sayesinde bu işlem sağlanmış olmaktadır. Ayrıca ekilen çiçeklerin düzenli olarak sulanmasından kaynaklı olarak güzel görünüm oluşmaktadır. Mezar bakımı hizmeti sunan şirketlerin varlığı sayesinde aileler; mezar toprağının değişmesi, mezarın sulanması, mermer yazılarının düzeltilmesi işlemiyle uğraşmamakta sürekli hayır duası etmeyi sağlaması oldukça önem arz etmektedir.
18 Haziran 2016
560 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?